Answer:
The friend on moon will be richer.
Explanation:
We must calculate the mass of gold won by each person, to tell who is richer. For that purpose we will use the following formula:
W = mg
m = W/g
where,
m = mass of gold
W = weight of gold
g = acceleration due to gravity on that planet
<u>FOR FRIEND ON MOON</u>:
W = 1 N
g = 1.625 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(1.625 m/s²)
m(moon) = 0.6 kg
<u>FOR ME ON EARTH</u>:
W = 1 N
g = 9.8 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(9.8 m/s²)
m(earth) = 0.1 kg
Since, the mass of gold on moon is greater than the mass of moon on earth.
<u>Therefore, the friend on moon will be richer.</u>
Answer:
a. 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b. 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c. 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d. 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²
Explanation:
Given:
a.
I = 2500 W / m² , us = 3.0 x 10 ⁸ m /s
P rad = I / us
P rad = 2500 W / m² / 3.0 x 10 ⁸ m/s
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b.
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa *[ 9.8 x 10 ⁻⁶ atm / 1 Pa ]
P rad = 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c.
P rad = 2 * I / us = ( 2 * 2500 w / m²) / [ 3.0 x 10 ⁸ m /s ]
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa
P₁ = 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa / 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm = 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d.
P rad = I / us
ΔP / Δt = I / C² = [ 2500 w / m² ] / ( 3.0 x 10 ⁸ m/s)²
ΔP / Δt = 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²
Answer:

Explanation:
Given:
- volume of oil in the cylinder,

- volume of the oil level when the ice is immersed,

- the volume level of oil when the ice melted,

<u>Now, therefore the volume of ice:</u>



<u>Now the volume of water:</u>



As we know that the relative density is the ratio of density of the substance to the density of water.
<u>So, the relative density of ice:</u>
.....................(1)
as we know that density is given as:

now eq. (1)

where, m = mass of the water or the ice which remains constant in any phase



Answer:
The acceleration is found as:
a = 1000 km/h²
Explanation:
Initial speed of the plane = 450 km/h
Final speed of the plane = 750 km/h
Time taken = 0.3 h
Acceleration can be defined as the change of speed of the object divided by the time taken to bring that change
Acceleration is given as:

where v(f) = 750 km/h , v(i) = 450 km/h , t = 0.3 h
Substitute the values in the equation of acceleration

This is the found result
Answer:
(B) (length)/(time³)
Explanation
The equation x = ½ at² + bt³ has to be dimensionally correct. In other words the term bt³ and ½ at² must have units of change of position = length.
We solve in order to find the dimension of b:
[x]=[b]*[t]³
length=[b]*time³
[b]=length/time³