By definition it is known that force equals mass by acceleration. In other words F = m * a. To find the acceleration, you must clear the formula mentioned. Therefore, for a force of 190.08N and a mass of 28 Kg, we have that the acceleration is a = F / m = (190.08) / (28) = 6.79 m / s ^ 2
Initial volume of mercury is
V = 0.1 cm³
The temperature rise is 35 - 5 = 30 ⁰C = 30 ⁰K.
Because the coefficient of volume expansion is 1.8x10⁻⁴ 1/K, the change in volume of the mercury is
ΔV = (1.8x10⁻⁴ 1/K)*(30 ⁰K)(0.1 cm³) = 5.4x10⁻⁴ cm³
The cross sectional area of the tube is
A = 0.012 mm² = (0.012x10⁻² cm²).
Therefore the rise of mercury in the tube is
h = ΔV/A
= (5.4x10⁻⁴ cm³)/(0.012x10⁻² cm²)
= 4.5 cm
Answer: 4.5 cm
the first one is medium, the second one is type, and the third one is temperature
. if i gave the correct answer, please give best answer x
Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
Data
Duane Albert
d = 5 m ; v = 3 m/s v = 4.2 m/s
a) b)
Duane's Albert's
d = 5 + (3)t d = 4.2t
d = 5 + 3t
c) 5 + 3t = 4.2t
4.2t - 3t = 5
1.2t = 5
t = 4.17 s
d)
Duane's
d= 5 + 3(4.17)
d = 17.51 m
Alberts
d = 4.2(4.17)
d = 17.51 m
Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N