Answer:
a.

Explanation:
a. Find the probability that exactly one photo detector of a pair is acceptable:
Let
photo is accepted and the probability
is defected.
Therefore:

#The probability of exactly one photo detector of a pair is accepted is 7/25
b.Find the probability that both photo detectors in a pair are defective,P(D1D2):

Hence, from out tree diagram,the probability that both photo detectors in a pair are defective is 6/25
Answer: (A) velocity = 2.8m/s
(B) Average force = 1.9536 Newtons
Explanation:
Find detailed explanation in the attached picture
Answer:
You will hear the note E₆
Explanation:
We know that:
Your speed = 88m/s
Original frequency = 1,046 Hz
Sound speed = 340 m/s
The Doppler effect says that:

Where:
f = original frequency
f' = new frequency
v = velocity of the sound wave
v0 = your velocity
vs = velocity of the source, in this case, the source is the diva, we assume that she does not move, so vs = 0.
Replacing the values that we know in the equation we have:

This frequency is close to the note E₆ (1,318.5 Hz)
<span>To find the wavelength of a neutron can be calculated by using the formula
Wavelength=h/m x v
Where h is planck's constant
m=mass of neutron
v= velocity of the particle
By substituting the given values
Wavelength= 6.63 × 10–34 j s / 1.675 × 10–27 kg x 2 m/s^-1
Wavelength of a neutron=1.979 x 10^-7 m</span>
What is Potential Energy? You probably already know that without eating, your body becomes weak from lack of energy. Take a few bites of a turkey sandwich, and moments later, you feel much better. That's because food molecules contain potential energy, or stored energy, that can do work in the future. Hope it helps