As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s
Answer: A
Explanation:
Well the high and lows effect the humidity the more humidity the more hot it is so the high brings higher temperatures.
First of all, we can find the mass of the person, since we know his weight W:

And so

We know for Newton's second law that the resultant of the forces acting on the person must be equal to the product between the mass and the acceleration a of the person itself:

There are only two forces acting on the person: his weight W (downward) and the vincular reaction Rv of the floor against the body (upward). So we can rewrite the previous equation as

We know the acceleration of the system,

(upward, so with same sign of Rv), so we can solve to find the value of Rv, the normal force exerted by the elevator's floor on the person:
Answer:
C. Both reach the bottom at the same time.
Explanation:
For a rolling object down an inclined plane , the acceleration is given below
a = g sinθ / (1 + k² / r² )
θ is angle of inclination , k is radius of gyration , r is radius of the cylinder
For cylindrical object
k² / r² = 1/2
acceleration = g sinθ /( 1 + 1/2 )
= 2 g sinθ / 3
Since it does not depend upon either mass or radius , acceleration of both the cylinder will be equal . Hence they will reach the bottom simultaneously.
Answer:
0.22m/s
Explanation:
The total momentum of the System is conserved. Total momentum of the system before the collision is equal to the total momentum of the system after collision. The total momentum is the sum of individual momentum of all the objects in that system.
momentum of an object = mass* velocity
Total Momentum before collision = 0.2*0.3 + 0.1*0.1= 0.07 kg⋅m/s;
Total momentum after collision = 0.1*0.26 + 0.2*x = 0.07;
Solve for x.