Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).
Answer: Pentane C5H12
Explanation:
The boiling point of a substance is simply defined as the temperature whereby a liquid's vapor pressure is equal to the pressure that is surrounding the liquid and hence, the liquid will changes into vapor.
The likely molecular formula for this compound is Pentane i.e C5H12 due to the fact that its boiling point is between Butane with formula C4H10 and Hexane with formula C6H14 boiling points.
Answer:
=37.83783784
Explanation:
Find the total sum of all coins,
which is 37, take the number of pennies and the total of all coins put in parenthesis( 14/37) like so and than * times them by 100
you equation should look like this
(14/37)* 100= and than the answer shown above should be the one you received. I have checked this with multiple calculators, it should be accurate.
The accepted concentration of chlorine is 1.00 ppm that is 1 gram of chlorine per million of water.
The volume of water is
.
Since, 1 gal= 3785.41 mL
Thus, 
Density of water is 1 g/mL thus, mass of water will be
.
Since, 1 grams of chlorine →
grams of water.
1 g of water →
g of chlorine and,
of water →86.6 g of chlorine
Since, the solution is 9% chlorine by mass, the volume of solution will be:

Thus, volume of chlorine solution is 9.62\times 10^{2} mL.