Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec
m = mass = 5 kg
= initial velocity = 100 m/s
= final velocity = ?
I = impulse = 30 Ns
Using the impulse-change in momentum equation
I = m(
-
)
30 = 5 (
- 100)
= 106 m/s
<h2>
Answer: 117.626m/s</h2>
Explanation:
The escape velocity
is given by the following equation:
(1)
Where:
is the Gravitational Constant and its value is
is the mass of the asteroid
is the radius of the asteroid
On the other hand, we know the density of the asteroid is
and its volume is
.
The density of a body is given by:
(2)
Finding
:
(3)
(4) This is the mass of the spherical asteroid
In addition, we know the volume of a sphere is given by the following formula:
(5)
Finding
:
(6)
(7)
(8) This is the radius of the asteroid
Now we have all the necessary elements to calculate the escape velocity from (1):
(9)
Finally:
This is the minimum initial speed the rocks need to be thrown in order for them never return back to the asteroid.