Below are the choices that can be found elsewhere:
a. 268 kJ
<span>b. 271 kJ </span>
<span>c. 9 kJ </span>
<span>d. 6 kJ
</span>
So the key thing to realize here is what the information given to you actually means. Sublimation is going from a sold to a gas. Vaporization is going from a liquid to a gas. Hence you can create two equations from the information that you have:
<span>Ga (s) --> Ga (g) delta H = 277 kJ/mol </span>
<span>Ga (l) --> Ga (g) delta H = 271 kJ/mol </span>
<span>From these two equations, you can then infer how to get the melting equation be simply finding the difference between the sublimation (two steps) and vaporization (one step). </span>
<span>Ga (s) --> Ga (l) delta H = 6 kJ/mol </span>
<span>At this point, all you need to do is a bit of stoichiometry. You start with 1.50 mol and multiply by the amount of energy per mole (6 kJ/mol). </span>
<span>*ANSWER* </span>
<span>9 kJ/mol (C)</span>
Nope. It's called 'centripetal' acceleration. The force that created it MAY be gravitational, but it doesn't have to be. For things on the surface of the Earth moving in circles, it's never gravity.
Answer:attract each other
Explanation:
When two-sphere, one with a negative charge and another neutral is brought close together but do not touch then they try to attract each other.
This because of the polarization of the neutral sphere as it is placed in the vicinity of a negatively charged sphere. The negatively charged sphere will induce the positive charge in the neutral sphere and they will attract each other according to Columb law.
When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ