Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
I could help
If I know what I was reading I’m sorry I need to translate
Answer: 
Explanation:
In the image attached with this answer are shown the given options from which only one is correct.
The correct expression is:

Because, if we derive velocity
with respect to time
we will have acceleration
, hence:

Where
is the mass with units of kilograms (
) and
with units of meter per square seconds
, having as a result 
The other expressions are incorrect, let’s prove it:
This result has units of
This result has units of
This result has units of
and
is a constant
This result has units of
This result has units of
This result has units of
and
is a constant
This result has units of
and
is a constant
because
is a constant in this derivation respect to
This result has units of
and
is a constant
Answer:
Plot ln K vs 1/T
(a) -0.5004; (b) 0.002 539 K⁻¹; (c) -197.1 K⁻¹; (d) 1.64 kJ/mol
Explanation:
This is an example of the Arrhenius equation:

Thus, if we plot ln k vs 1/T, we should get a straight line with slope = -Eₐ/R and a y-intercept = lnA
Data:

Calculations:
(a) Rise
Δy = y₂ - y₁ = -0.9545 - (-0.4541) = -0.9545 + 0.4541 = -0.5004
(b) Run
Δx = x₂ - x₁ = 0.004 444 - 0.001 905 = 0.002 539 K⁻¹
(c) Slope
Δy/Δx = -0.5004/0.002 539 K⁻¹ = -197.1 K⁻¹
(d) Activation energy
Slope = -Eₐ/R
Eₐ = -R × slope = -8.314 J·K⁻¹mol⁻¹ × (-197.1 K⁻¹) = 1638 J/mol = 1.64 kJ/mol
Answer:3.95 m/s
Explanation:
Given
mass of object 

radius of circle
initial Position 
angular displacement 
8.95 radian can be written as

i.e. Particle is at first quadrant with 

(c)velocity is 
