Answer:
Explanation:
Image of distant object will be made at far point or at 52.5 so
object distance u = infinity
image distance v = - 52.5 cm
focal length required = f
Lens formula
1 / v - 1 / u = 1 / f
1 / - 52.5 - 0 = 1 / f
f = -52.5 cm
= -.525 m
Power P = 1 / f = - 1 / .525
= - 1.90
now , for eye with glass we shall find new near point .
v = ?
u = - 17.2 cm
f = - 52.5 cm
1 / v - 1 / u = 1 / f
1 / v + 1 / 17.2 = - 1 / 52.5
1 / v = - 1 / 17.2 - 1 / 52.5
= - .05813 - .019
= - .07713
u = - 12.96 cm
so new near point will be 12.96 cm
Answer:
a) xf = 5.1 m
b) u = 0.304
c) x = 10.3 m
Explanation:
we will use the following formula:
u = 0.1 + A*x
Si x = 12.5 m, u = 0.6
Clearing A:
A = 0.5/12.5 = 0.04 m^-1
a) we have to:
W = Ekf - Eki
where Ekf = final kinetic energy
Eki = initial kinetic energy
9.8*(0.1xf + ((0.04*xf^2)/(2))) = (4.5^2)/(2)
Clearing xf, we have:
xf = 5.1 m
b) Replacing values for u:
u = 0.1 + (0.04*5.1) = 0.304
c) Wf = Ekf - Eki
-u*m*x*g = 0 - (m*v^2)/2
Clearing x:
x = v^2/(2*u*g) = (4.5^2)/(2*0.1*9.8) = 10.3 m
The most widely accepted<span> theory is that the </span>Moon<span> was formed when a Mars-sized object slammed into the Earth, billions of years ago. This collision turned the newly formed Earth into a molten ball of rock again, and ejected material into orbit.</span>
Answer:
a) 2250 J
b) 0 J
c) 2250 J
Explanation:
a) Since, the process is isochoric
the change in internal energy

Here, n = 0.2 moles
Cv = 12.5 J/mole.K
We have to find T_f so we can use gas equation as
![\frac{P_1V_1}{P_2V_2} =\frac{T_i}{T_f}\\Since, V_1=V_2 [isochoric/process]\\\Rightarrow \frac{P_{atm}}{4P_{atm}} = \frac{300}{T_f} \\\Rightarrow T_f = 1200 K](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BP_1V_1%7D%7BP_2V_2%7D%20%3D%5Cfrac%7BT_i%7D%7BT_f%7D%5C%5CSince%2C%20V_1%3DV_2%20%20%20%20%5Bisochoric%2Fprocess%5D%5C%5C%5CRightarrow%20%5Cfrac%7BP_%7Batm%7D%7D%7B4P_%7Batm%7D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B300%7D%7BT_f%7D%20%5C%5C%5CRightarrow%20T_f%20%3D%201200%20K)
So, 
b) Since, the process is isochoric no work shall be done.
c) By first law of thermodynamics we have

Since, Q is positive 2250 J of heat will flow into the system.
Answer:
60*12.0= 720 = v/60 * 12.0 squared which is 1,728
Explanation:
Horizontal velocity component: Vx = V * cos(α)