The model would look something like the image below.
There would be a <em>central nucleus</em> containing <em>20 protons</em> and <em>20 neutrons</em>.
Surrounding the nucleus would be four concentric rings (energy levels) containing <em>20 electron</em>s.
Going out from the nucleus, the number of electrons in each ring would
be <em>2, 8, 8, 2</em>.
Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
Answer:
2,4,4-trimethyl-2-pentene yields mixture of
and 
Explanation:
In ozonolysis (hydrolysis step involve a reducing agent such as Zn,
etc.), a pi bond is broken to form ketone/aldehyde.
Ketone is formed from di-substituted side of double bond and aldehyde is formed from mono-substituted side of double bond.
Ozoznolysis involves two consecutive steps : (1) formation of ozonide, (2) hydrolysis of ozonide.
Hydrolysis can be done with/without using reducing agent. Carboxylic acid/carbon dioxide/ketone is produced when hydrolysis is done without using reducing agent.
Here, 2,4,4-trimethyl-2-pentene yields mixture of
and 
Reaction steps are shown below.
Answer : The results would show more amount of water in the hydrated sample.
Explanation :
The amount of water of crystallization can be found by taking the masses of hydrated copper sulfate and anhydrous copper sulfate.
The difference in masses indicates the mass of water lost during dehydration process.
If during dehydration process, some of the copper sulfate spatters out of the crucible, then this would give us less mass for anhydrous sample than the actual.
As a result, the difference in masses of hydrated sample and the anhydrous sample would be more.
Therefore the results would show more amount of water in the hydrated sample.