Answer:
Velocity = 22.11 m/s
Explanation:
Using the equation;
λ = h / mv;
where
λ = wavelength ( 3.46 x 10^-33 )
m = mass of the marble ( 8.66 g )
v = velocity ( we gotta find out )
h = planck's constant ( 6.626 * 10^-34 )
Making v the subject of the formula;
V = h /mλ
=(6.626 x 10^-34 ) / 0.00866 ( 3.46 x 10^-33 )
= 22.1135
≈ 22.11 m/s
Answer:
145 hours
Explanation:
Since one hour of riding a bicycle takes up 505 kcal of energy. It is also stated that one gram of body fat is equal to 7.70 kcal. Also, it is given that 1 pound of body fat is equal to 454 g.
Hence;
1 Ib= 454 g
21 Ib= 21 × 454/1 = 9534 g
But
1g of body fat = 7.70kcal
9534 g of body fat = 9534 × 7.70 kcal/1 = 73411.8 kcal
If 505 kcal is lost in 1 hour
73411.8 kcal is lost in 73411.8 kcal × 1hour/505k cal = 145 hours
Is there some kind of diagram? how is your finger pushing the coin, and where? It may be:
1)friction against a surface
2)push from the finger
3)gravity
4)air resistance behind the coin
Answer:
The specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 
Explanation:
Oxidation reaction is defined as the chemical reaction in which an atom looses its electrons. The oxidation number of the atom gets increased during this reaction.
Reduction reaction is defined as the chemical reaction in which an atom gains electrons. The oxidation number of the atom gets reduced during this reaction.
For the given chemical reaction:
The half cell reactions for the above reaction follows:
Oxidation half reaction: 
Reduction half reaction: 
Thus, the specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 