Answer:
16.77 m/s
Explanation:
Given that
Frequency of middle pitch, Fo = 261.6 Hz
Frequency of C sharp, f = 277.2 Hz
Velocity of sound in air, v = 298 m/s
Speed of sound from the source, Vs = ? m/s
Using the formula
f = Fo•(V + Vr)/(V + Vs)
← Doppler
Vr would be +ve if the receiver is moving toward source;
Vs would be -ve if source is moving toward the receiver
277.2 Hz = 261.6Hz * (298 + 0) / (298 - Vs)
277.2 = 77956.8 / (298 - Vs)
298 - Vs = 77956.8 / 277.2
298 - Vs = 281.23
Vs = 298 - 281.23
Vs = 16.77 m/s
Thus, the speed needed is 16.77 m/s
Answer:
A
Explanation:
From a Solenoid we know that a magnetic fiel is always inversely proportional to lenght L or BL = constant

As I is constant



<span>As it is descended from a vertical height h,
The lost Potential Energy = Mgh
The gained Kenetic Energy = (1/2)Mv^2; The rotational KE = (1/2)Jw^2
The angular speed w = speed/ Radius = v/R
So Rotational KE = (1/2)Jw^2 = (1/2)J(v/R)^2; J is moment of inertia
Now Mgh = (1/2)Mv^2 + (1/2)J(v/R)^2 => 2gh/v^2 = 1 + (J/MR^2)
As v = (5gh/4)^1/2, (J/MR^2) = 2gh/v^2 - 1 => (J/MR^2) = (8gh/5gh) - 1
so (J/MR^2) = 3/5 and therefore J = (3/5)MR^2.</span>
Answer:

Explanation:
From Newton's second law,

where
is the force,
is the mass and
is the acceleration.
From Hooke's law,

where
is the spring constant and
is the displacement function measured from the origin. The negative sign indicates the force acts in opposite direction to the displacement. In fact, it is a restoring force; it acts to return the spring to its original undisturbed position.
Since both forces are the same,


The implication of this is that the acceleration is proportional to the displacement but opposite to it. That last statement is the definition of a simple harmonic motion which this is.
The ratio
is a constant except in situations where the mass is varying (say, the mass on the spring is a decaying material).