Answer:
<h2>
The magnitude of force F is 18N</h2>
Explanation:
The magnitude of the force in the set up can be solved for using the principle of moment. According to the principle, the sum of clockwise moment is equal to the sum of anticlockwise moments.
Moment = Force * perpendicular distance
Clockwise moments;
The force that acts clockwise is the unknown Force F and 4N force. If the beam rests on a pivot 60 cm from end X and a Force F acts on the beam 80 cm from end X, the perpendicular distance of the force F from the pivot is 80-60 = 20cm and the perpendicular distance of the 4N force from the pivot is 60-50 = 10cm
Moment of force F about the pivot = F * 20
Moment of 4N force about the pivot = 4*10 = 40Nm
Sum of clockwise moment = 40+20F...(1)
Anticlockwise moment;
The 8N will act anticlockwisely about the pivot.
The distance between the 8N force and the pivot is 60-10 = 50cm
Moment of the 8N force = 8*50
=400Nm...(1)
Equating 1 and 2 we have;
40+20F = 400
20F = 400-40
20F = 360
F = 18N
The magnitude of force F is 18N
Answer:
Sample Response: The windsurfer, his board, and the air and water around him are all made of matter. That matter is made up of very small particles called atoms.
Explanation:
i just finished lesson on edgenuity :)
Answer:
a) L = 0.75m f₁ = 113.33 Hz
, f₃ = 340 Hz, b) L=1.50m f₁ = 56.67 Hz
, f₃ = 170 Hz
Explanation:
This resonant system can be simulated by a system with a closed end, the tile wall and an open end where it is being sung
In this configuration we have a node at the closed end and a belly at the open end whereby the wavelength
With 1 node λ₁ = 4 L
With 2 nodes λ₂ = 4L / 3
With 3 nodes λ₃ = 4L / 5
The general term would be λ_n= 4L / n n = 1, 3, 5, ((2n + 1)
The speed of sound is
v = λ f
f = v / λ
f = v n / 4L
Let's consider each length independently
L = 0.75 m
f₁ = 340 1/4 0.75 = 113.33 n
f₁ = 113.33 Hz
f₃ = 113.33 3
f₃ = 340 Hz
L = 1.5 m
f₁ = 340 n / 4 1.5 = 56.67 n
f₁ = 56.67 Hz
f₃ = 56.67 3
f₃ = 170 Hz
Answer:

Explanation:
Newton's law of universal gravitation states that the force experimented by a satellite of mass m orbiting Mars, which has mass
at a distance r will be:

where
is the gravitational constant.
This force is the centripetal force the satellite experiments, so we can write:

Putting all together:

which means:
![r=\sqrt[3]{\frac{GM}{4\pi^2}T^2}](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7BGM%7D%7B4%5Cpi%5E2%7DT%5E2%7D)
Which for our values is:
![r=\sqrt[3]{\frac{(6.67\times10^{-11}Nm^2/kg^2)(6.39\times10^{23} kg)}{4\pi^2}(1.026\times24\times60\times60s)^2}=20395282m=20395.3km](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7B%286.67%5Ctimes10%5E%7B-11%7DNm%5E2%2Fkg%5E2%29%286.39%5Ctimes10%5E%7B23%7D%20kg%29%7D%7B4%5Cpi%5E2%7D%281.026%5Ctimes24%5Ctimes60%5Ctimes60s%29%5E2%7D%3D20395282m%3D20395.3km)
Since this distance is measured from the center of Mars, to have the height above the Martian surface we need to substract the radius of Mars R=3389.5 km
, which leaves us with:

Answer: 9130 joules
Explanation:
Workdone by wheelbarrow = ?
Time = 11 seconds
Power = 830 watts
Recall that power is the rate of doing work. Thus, power is workdone divided by time taken.
i.e Power = (workdone/time)
830 watts = Workdone / 11 seconds
Workdone = 830 watts x 11 seconds
Workdone = 9130 joules
Thus, 9130 joules of work is required to get the wheelbarrow across the yard.