Answer:
C8H17N
Explanation:
Mass of the unknown compound = 5.024 mg
Mass of CO2 = 13.90 mg
Mass of H2O = 6.048 mg
Next, we shall determine the mass of carbon, hydrogen and nitrogen present in the compound. This is illustrated below:
For carbon, C:
Molar mass of CO2 = 12 + (2x16) = 44g/mol
Mass of C = 12/44 x 13.90 = 3.791 mg
For hydrogen, H:
Molar mass of H2O = (2x1) + 16 = 18g/mol
Mass of H = 2/18 x 6.048 = 0.672 mg
For nitrogen, N:
Mass N = mass of unknown – (mass of C + mass of H)
Mass of N = 5.024 – (3.791 + 0.672)
Mass of N = 0.561 mg
Now, we can obtain the empirical formula for the compound as follow:
C = 3.791 mg
H = 0.672 mg
N = 0.561 mg
Divide each by their molar mass
C = 3.791 / 12 = 0.316
H = 0.672 / 1 = 0.672
N = 0.561 / 14 = 0.040
Divide by the smallest
C = 0.316 / 0.04 = 8
H = 0.672 / 0.04 = 17
N = 0.040 / 0.04 = 1
Therefore, the empirical formula for the compound is C8H17N
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.
Answer:
Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
Explanation:
The equilibriums that take place are:
Cu⁺² + 2OH⁻ ↔ Cu(OH)₂(s) ksp = 2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
Co⁺² + 2OH⁻ ↔ Co(OH)₂(s) ksp = 1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
Keep in mind that <em>the concentration of each ion is halved </em>because of the dilution when mixing the solutions.
For Cu⁺²:
2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
2.2x10⁻²⁰ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
For Co⁺²:
1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
1.3x10⁻¹⁵ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 7.21x10⁻⁸ M
<u>Because Copper requires less concentration of OH⁻ than Cobalt</u>, Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
Answer:
n NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
Explanation:
balanced reaction:
- 2 NaHCO3(s) + H2SO4(ac) ↔ Na2SO4(ac) + 2 CO2(g) + 2 H2O(l)
- assuming a concentration of H2SO4 6M....normally worked in the lab
⇒ n H2SO4 = 8 E-4 L * 6 mol/L = 4.8 E-3 mol H2SO4
according to balanced reaction, we have that for every mol of H2SO4 there are two mol of NaHCO3 ( sodium bicarbonate)
⇒ mol NaHCO3 = 4.8 E-3 mol H2SO4 * ( 2 mol NaHCO3 / mol H2SO4 )
⇒ ,mol NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
So 9.6 E-3 mol NaHCO3, are the minimun moles necessary to neutralize the acid.