Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Answer:
Explanation:
The resultant force F
where
is eastward force,
is force directed towards the North
F=62573.2 N
The magnitude of acceleration of sailboat is given by
Answer:
The resulting, needed force for equilibrium is a reaction from a support, located at 2.57 meters from the heavy end. It is vertical, possitive (upwards) and 700 N.
Explanation:
This is a horizontal bar.
For transitional equilibrium, we just need a force opposed to its weight, thus vertical and possitive (ascendent). Its magnitude is the sum of the two weights, 400+300 = 700 N, since weight, as gravity is vertical and negative.
Now, the tricky part is the point of application, which involves rotational equilibrium. But this is quite simple if we write down an equation for dynamic momentum with respect to the heavy end (not the light end where the additional weight is placed). The condition is that the sum of momenta with respect to this (any) point of the solid bar is zero:

Where momenta from weights are possitive and the opposed force creates an oppossed momentum, then a negative term. Solving our unknown d:

So, the resulting force is a reaction from a support, located at 2.57 meters from the heavy end (the one opposed to the added weight end).
Answer:
3.258 m/s
Explanation:
k = Spring constant = 263 N/m (Assumed, as it is not given)
x = Displacement of spring = 0.7 m (Assumed, as it is not given)
= Coefficient of friction = 0.4
Energy stored in spring is given by

As the energy in the system is conserved we have

The speed of the 8 kg block just before collision is 3.258 m/s
The internal energy of the system is characterized by the equation U = Q + W where U is the internal energy, Q is the heat and W is work. You are given 2,380 J of energy to do work as 12,900 J of heat so add up. The internal energy is 15,280J.