Answer:
conserved
Explanation:
During this process the energy is conserved
Answer:
ULTIMATE CORRECT ANSWER
collaboration and communication
Explanation:
Answer:
1.) 400s
2.) 1.875 m/s
3.) 1.125 m/s
Explanation:
Given that you traveled 150.meters south at a speed of 1.50m/s,
Time = distance/ speed
Substitute speed and distance into the formula
Time = 150/1.5
Time = 100 s
and then traveled 600. Meters north at a rate of 2.00 m/s.
Time = 600 / 2
Time = 300 s
1.) Total time = 100 + 300
Total time = 400 s
2.) The average speed will be total distance travelled over total time.
Total distance travelled = 150 + 600
Total distance travelled = 750 m
Substitute all the parameters into the formula
Average speed = 750/400
Average speed = 1.875 m/s
3.) Average velocity will be displacement over total time
Displacement = 600 - 150
Displacement = 450 m
Average velocity = 450/400
Average velocity = 1.125 m/s
From the conservation of linear momentum of closed system,
Initial momentum = final momentum
Mass of the student, M = 59 kg
Mass of the laser boat, m = 42 kg
Initial speed of student + laser boat, u =0
Final speed of laser boat, v = 1.5 m/s
Final speed of the student = V
(M+m) u =M V +m v
0 = (59 kg) V + (42 kg) (1.5m/s)
V = - 1.06 m/s
Thus, the speed of the student is 1.06 m/s in the opposite direction of the motion of boat.