Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
Answer:
dispersion forces
Explanation:
SO3 is a trigonal planar molecule. All the dipoles of the S-O bonds cancel out making the molecule to be a nonpolar molecule.
The primary intermolecular force in nonpolar molecules is the London dispersion forces. As expected, the London dispersion forces is the intermolecular force present in SO3.
Hence SO3 is a symmetrical molecule having only weak dispersion forces acting between its molecules.
Answer: C.
ability of an atom to attract an electron from another atom toward itself.
Explanation:
Electronegativity is the chemical property that describes the ability of an atom to attract electron to itself. It is responsible for bond formation between atoms.
Answer:
C. effusion because there is a movement of a gas through a small opening into a larger volume
Explanation:
Effusion makes fluid/gas molecules move to the container with less pressure or larger volume. In diffusion, the movement should work two ways even though one side might receive more. But in effusion, the movement is rather one way.
This case shows how effusion work because its not the concentration that makes the balls moving to the bottom part of the container. No ball moving from bottom container to top either.
Answer:
(1) separate the substances
(2) chemically combine the substances
(3) determine the freezing point of the mixture
(4) predict the electrical conductivity of the mixture
Explanation: