Lyman Series Working Formula:
1/λ = RH (1-(1/n^2))
Given:
n = 6
RH = Rydberg's constant = 1.0968x10^7 m^-1
c = speed of light = 3x10^8 m/s
Required:
Frequency (Hertz or cycles per second)
Solution:
To solve for the wavelength λ, we substitute the given in the working formula
1/λ = RH (1-(1/n^2))
1/λ = 1.0968x10^7 m^-1 (1-(1/6^2))
λ = 0.0000000938 m or 93.8 nm
To get the frequency, we will use the formula below.
f = c/λ
We then substitute c or the speed of light,
f = (3x10^8 m/s) / 0.0000000938 m
Therefore,
f = 3.2x10^15 s^-1
<em>ANSWER: Frequency = </em><em /><em>3.2x10^15 s^-1</em>
Answer:
Molecular formula = C₆H₁₂O₆
Explanation:
Given data:
Mass of hydrogen = 31.7 g
Mass of carbon = 283.4 g
Mass of oxygen = 377.4 g
Molar mass of compound = 176.124 g/mol
Molecular formula = ?
Solution:
Number of gram atoms of H = 31.7 / 1.01 = 31.4
Number of gram atoms of O = 377.4 / 16 = 23.6
Number of gram atoms of C = 283.4 / 12 = 23.6
Atomic ratio:
C : H : O
23.6/23.6 : 31.4/23.6 : 23.6/23.6
1 : 1.33 : 1
C : H : O =3 (1 : 1.33 : 1
)
Empirical formula is C₃H₄O₃.
Molecular formula:
Molecular formula = n (empirical formula)
n = molar mass of compound / empirical formula mass
Empirical formula mass = 3×12+4+3×16 = 88
n = 176.124 / 88
n = 12
Molecular formula = n (empirical formula)
Molecular formula = 2 (C₃H₄O₃)
Molecular formula = C₆H₁₂O₆
Answer:
Ionic, metal, organic
Explanation:
In this case, we have to analyze each compound:
-) 
In this compound, we have a non-metal atom (Cl) and a metal atom (Ca) . So, we will have a high electronegativity difference between these atoms, With this in mind, we will have an ionic bond. Ions can be produced:

The cation would be
and the anion is
. So, we will have an <u>ionic compound.</u>
-) 
In this case, we have a single atom. If we check the periodic table we will find this atom in the transition metals section (in the middle of the periodic table). So, this indicates that Cu (Copper) is a <u>metal.</u>
-) 
In this molecule, we have single bonds between carbon and hydrogen. The electronegativity difference between C and H are not high enough to produce ions. So, with this in mind, we will have covalent bonds. This is the main characteristic of <u>organic compounds. </u> (See figure 1)
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?