The value of the swimmer's power output is calculated by dividing the work done by the time it took for the work to be completed. From the given in this item,
P = 3560 J/ 55 s = 64.73 W
Rounding off to two significant figures will give us 65 W.
Answer:
The simplified expression is 
Explanation:
From the question we are told that

So simplifying we have


Thus the simplified formula is 
To solve this problem we will use the kinematic equations of angular motion in relation to those of linear / tangential motion.
We will proceed to find the centripetal acceleration (From the ratio of the radius and angular velocity to the linear velocity) and the tangential acceleration to finally find the total acceleration of the body.
Our data is given as:
The angular speed
The angular acceleration
The distance
The relation between the linear velocity and angular velocity is

Where,
r = Radius
Angular velocity
At the same time we have that the centripetal acceleration is






Now the tangential acceleration is given as,

Here,
Angular acceleration
r = Radius


Finally using the properties of the vectors, we will have that the resulting component of the acceleration would be



Therefore the correct answer is C.
First, we write the SI prefixed. The SI unit for distance is meters.
Kilo = 10³
Mega = 10⁶
Giga = 10⁹
Terra = 10¹²
Because our value has ten to the power of 11, we will use the closest and lowest power prefix, which is giga.
1.5 x 10¹¹ / 10⁹
= 1.5 x 10² Gm or 150 Gm
Writing in kilometers, we simply repeat the procedure except we divide by 10³ this time.
1.5 x 10¹¹ / 10³
= 1.5 x 10⁸ km