answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
2 years ago
9

Jaina and Tomas compare their compound interest accounts to see how much they will have in the accounts after three years. They

substitute their values shown below into the compound interest formula. Compound Interest Accounts Name Principal Interest Rate Number of Years Compounded Jaina $300 7% 3 Once a year Tomas $400 4% 3 Once a year. Which pair of equations would correctly calculate their compound interests?
Mathematics
2 answers:
ipn [44]2 years ago
7 0
D - Jaina: A = 300(1+0.07)^3, Tomas: A = 400(1+0.04)^3
stellarik [79]2 years ago
5 0

Formula for compound interest is

Interest = Amount - Principal

Interest = P(1+r)^{t} - P

Where r = rate in percent

t = time in years

For Jaina,

P = $300

r= 7%

t = 3 yrs

So, Interest = 300(1+0.07)^{3} - 300

For Tomas

P = $400

r= 4%

t = 3 yrs

So, Interest = 400(1+0.04)^{3} - 400

So pair of equations for Jaina and Tomas are

Interest = 300(1+0.07)^{3} - 300

Interest = 400(1+0.04)^{3} - 400

You might be interested in
Maria has 14 pencils, Ted has 9 pencils, Tom has 12 pencils, Lucinda has 13 pencils, and Jumana has 12 pencils. How can they red
Alisiya [41]

5 people.

14 + 9 + 12 + 13 + 12 = 60 total pencils.

60 pencils /  5 people = 12 pencils each.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Ms. Corley wants to take her class on a trip to either the nature center or the zoo the nature center charges $4 per student plu
lianna [129]
X- class members
y-total cost of a trip
The nature center: y=4$*x+95$
The zoo: y=9$*x+75$
4x+95=9x+75⇒5x=20⇒x=20/5
x=4, y=111
<span>If Ms. Corley has 22 students in her class, cost for nature center would be 4$*22+95$=183$ and for the zoo 9$*22+75$=273$.
The zoo would cost less.
</span>
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Aaron wants to buy 2 concert tickets that cost $25.50 each. Aaron's grandfather pays him $4.25 an hour to rake leaves. How many
alexandr402 [8]

You are going to times 25.50 together and that's 51 so then you are going to divide 51.00 by 4.25 and that's 12


So the answer is 12 

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The product of a binomial and a trinomial is x 3 + 3 x 2 − x + 2 x 2 + 6 x − 2. Which expression is equivalent to this product a
valkas [14]

Answer:

x^3+3x^2+5x+2

Step-by-step explanation:

The product of a binomial and a trinomial is

x^3+3x^2-x+2 \times 2 +6x-2

we have to simplify that

x^3+3x^2-x+4+6x-2

bringing the like terms together we get

x^3+3x^2-x+6x+4-2

-x+6x = 5x

-2+4 = 2

hence our expression becomes

x^3+3x^2-x+6x+4-2=x^3+3x^2+5x+2

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Explain how to write an equivalent expression using the associative property.
posledela

Answer:

11+(2+y)

Step-by-step explanation:

The associative property says that you can move numbers inside the parentheses around if all the numbers are the same operation in a simple sense

So that means in this case: 2+(11+y)

We can switch the 2 and the 11 around since they are both the same, addition.

11+(2+y)

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A cow produces about 11 kiloliters of milk in a year. If 40 hectoliters of that milk go into making ice cream, how much milk is
    5·2 answers
  • David read 69 books in a 12-month period. Sarah read 54 books in the same period of time. How many more books per month did Davi
    10·2 answers
  • Can you determine what number x represents from the information given? Explain how you got your answer.
    10·2 answers
  • Write in miles per hour. Round to the nearest tenth. 211 ft/s
    9·1 answer
  • If FC IS RS 4430 and the BEP in unitsis 89, then contribution margin is ?
    12·1 answer
  • You want to find out how sleep deprivation affects motor performance. To study this, you have sleep-deprived subjects (such as p
    9·1 answer
  • The senior class purchased pizza to sell after school for $320. If they sell pizza by the slice they make $2 per slice. If they
    10·2 answers
  • ​Gayla draws a rectangle. Jared then draws a different rectangle by increasing both the length and the width by 5%. Lyda draws a
    8·1 answer
  • Three different divers kept track of the number of treasure boxes they've found this year.
    11·2 answers
  • Melissa wants to make a table representing the area of her vegetable garden for a variety of different lengths of the tomato pat
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!