Answer:
The water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
Explanation:
Here Mass flux of water vapour is given as

where
is the mass flux of the water which is to be calculated.
- D is diffusion coefficient which is given as

- l is the thickness of the film which is 0.15 cm thick.
is given as

In this
is the saturated water pressure, which is look up from the saturated water property at 20°C and 0.5 saturation given as 2.34 Pa
is the air pressure which is given as 0.5 times of 
- R is the universal gas constant as

- T is the temperature in Kelvin scale which is

By substituting values in the equation

Converting
into 
As 1 mole of water 18
so

Putting this in the equation of mass flux equation gives

For calculation of water level drop in a day, converting mass flux as

So the water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
Answer: 7.66 m/s
Explanation:
This situation is related to free fall (vertical motion). Hence, this can be considered a one-dimension problem and we can use the following equation:
Where:
is the final velocity of the egg at the asked height
is the initial velocity of the egg
is the acceleration due gravity
is the distance at which the egg is from the nest, when it is
from the ground
Isolating
:
Substituting the known values:
This is the final velocity of the egg
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help. Below are the choices that can be found elsewhere:
<span>A. 1.5 * 10^3 Watts
B. 7.3 * 10^2 Watts
C. 3.5 * 10^2 Watts
D. 2.5 * 10^2 Watts
</span>
<span>Work = force*displacement = 10^2*87 = 8,700 joule
Power = work/time = 8,700/6 = 1.45*10^3 (rounded up to 1.5 kw). The answer is A. </span>
Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N