Answer:
V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Explanation:
given data:
mass of sun is 
radius of earth orbit is 
minimum speed can be determined by using following formula
}
where G is 
Plugging all value to get desired value

V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
Answer:
The range is maximum when the angle of projection is 45 degree.
Explanation:
The formula for the horizontal range of the projectile is given by

The range should be maximum if the value of Sin2θ is maximum.
The maximum value of Sin2θ is 1.
It means 2θ = 90
θ = 45
Thus, the range is maximum when the angle of projection is 45 degree.
If the angle of projection is 0 degree
R = 0
It means the horizontal distance covered by the projectile is zero, it can move in vertical direction.
If the angle of projection is 30 degree.

R = 0.088u^2
If the angle of projection is 45 degree.

R = u^2 / g
Answer:
D. the amount of chemical energy equals the amount of heat and light energy.
Explanation:
Given that the first law of thermodynamics affirmed that energy is neither created nor destroyed however, it can be transformed from one form to another. In other words, while, during the transformation of energy, no energy is lost, the input energy is also equal to output energy.
Hence, the chemical energy stored in the log is EQUAL to the heat and light energy produced by burning.
Answer:
The options are approximations of the exact answers:
A) 
B) 
C) 
D) Toward the inner wall
E) 
Explanation:
A) The electric field in a parallel plate capacitor is given by the formula
, where
and in our case
and, for air,
, so we have:

B) The K+ ion has one elemental charge excess, so its charge is
, and the force a charge experiments under an electric field E is given by F=qE, so we have:

C) The potential difference between two points separated a distance d under an uniform electric potential E is given by
, so we have:

D) The electic field goes from positive to negative charges, so it goes towards the inner wall.
E) The work done by an electric field through a potential difference
on a charge Q is
, and is equal to the kinetic energy imparted on it, so we have:
