Answer:
The electric potential at the center of the meter stick is 54 KV.
Explanation:
Electric potential (V) is given as:
i.e V = 
Where: k is the Coulomb constant, q is the charge and r is the distance.
Given: q = 3.0 μC = 3.0 x
C, r = 0.5 m
So that,
V = 
= 
V = 54000
= 54 000 volts
The electric potential at the center of the meter stick is 54 KV.
Explanation & answer:
Given:
Fuel consumption, C = 22 L/h
Specific gravity = 0.8
output power, P = 55 kW
heating value, H = 44,000 kJ/kg
Solution:
Calculate energy intake
E = C*P*H
= (22 L/h) / (3600 s/h) * (1000 mL/L) * (0.8 g/mL) * (44000 kJ/kg)
= (22/3600)*1000*0.8*44000 j/s
= 215111.1 j/s
Calculate output power
P = 55 kW
= 55000 j/s
Efficiency
= output / input
= P/E
=55000 / 215111.1
= 0.2557
= 25.6% to 1 decimal place.
D) Heat, because friction produces heat, not light, gravitational or chemical. hope this helps! : )
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Answer:
Common Sense
Explanation:
The chick has probably seen other chicks get caught by the Hawk and knows not to go near, or saw a giant bird flying straight towards it and used common sense to identify it as danger and run away. Although if this is for a test or a grade or something, please do not use the answer, it is most likely incorrect. This is honestly my best answer.