Answer:
option A
Explanation:
given,
depth of the sea level = 10 m
g = 10 m/s²
Pressure underwater = ?
we know,
P = ρ g h
where ρ is the density of water which is equal to 1000 kg/m³
h is the depth of sea level
P = ρ g h
P = 1000 x 10 x 10
P = 100000 Pa
P = 100 kPa
Hence, the correct answer is option A
I am so sorry but I am not sure if the answers I have is accurate
Assuming that this gas is in ideal state, we can use the relation that for every 1 mol of an ideal gas it would have a volume of 22.4 L. But before using this, relation we need to convert the number of grams of H2 into moles by using the molar mass of 2.02 g/mol.
moles H2 = 0.00922 g ( 1 mol / 2.02 g ) = 0.005 mol H2
Volume H2 at STP = 0.005 mol H2 ( 22.4 L / 1 mol ) = 0.102 L of H2
Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
friend please verify the answer i'm not too much sure but according to me the visible is needed to caused the photoelectric effect.