2C6H14 + 13O2 ---> 6CO2 +14H2O
M(C6H14)=12.011*6 +1.008*14 ≈ 86.17 g/mol
86.17 g C6H14 is 1 mole.
2C6H14 + 13O2 ---> 6CO2 +14H2O
from reaction 2 mol 6 mol
from the problem 1 mol 3 mol
M(CO2)= 12.011 + 2*15.999= 44.009 g/mol
3 mol CO2*44.009 g/1 mol CO2 ≈ 132.0 g CO2
Answer : 132.0 g CO2
Answer is: 8568.71 of baking soda.
Balanced chemical reaction: H₂SO₄ + 2NaHCO₃ → Na₂SO₄ + 2CO₂ + 2H₂O.
V(H₂SO₄) = 17 L; volume of the sulfuric acid.
c(H₂SO₄) = 3.0 M, molarity of sulfuric acid.
n(H₂SO₄) = V(H₂SO₄) · c(H₂SO₄).
n(H₂SO₄) = 17 L · 3 mol/L.
n(H₂SO₄) = 51 mol; amount of sulfuric acid.
From balanced chemical reaction: n(H₂SO₄) : n(NaHCO₃) = 1 :2.
n(NaHCO₃) = 2 · 51 mol.
n(NaHCO₃) = 102 mol, amount of baking soda.
m(NaHCO₃) = n(NaHCO₃) · M(NaHCO₃).
m(NaHCO₃) = 102 mol · 84.007 g/mol.
m(NaHCO₃) = 8568.714 g; mass of baking soda.
Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm