Before we figure out how many customers you will need to talk per day to reach your goal, let's calculate what is 20% of how many customers you normally talk to a day.
current no. = 8
goal = 8 + 20%
20% = 8 x 0.20
(a percent is really just a fraction with the percent number over 100)
20% = 1.60
goal = 8 + 1.60
goal = 9.60
However, there is no such thing as .60 of a person so we will have to round up. You will need to talk to 10 customers per day.
The answer is 27 because not only does it refer to the number line sequence it doesn't actually mean a big number comes behind it. what ever it starts with,it multiplies the same pass the big number
Answer:
17
Step-by-step explanation:
Answer:
part A 1.68
part B 29.67
Step-by-step explanation:
First you multiply $39.99 dollars and 0.30 = $11.9970 you round this to $12.00
After you apply the discount $39.99 - $12.00 = 27.99
Next you must multiply 27.99*0.06 =1.6794 and round to 1.68 to get tax
Last you add $27.99 and 1.68 to get a total of $29.67 for the headphones
Plz give brainliest i didnt look it up.
Let:
x = hours of travel
y = velocity
slope= rise/run slope=(y2-y1)/(x2-x1)
(x1,y1) = (2,50) (x2,y2) = (6,54)
sub values back into the equation m = (54-50)/(6-2) m = 1
POINT SLOPE FORMy-y1 = m(x-x1) y-50= 1(x-2) y = x -2 +50
y = x + 48
B)
the graph within the first seven hours can be obtained at point B
x = 7
y = 7+48 = 55
B(7,55)