Answer:
the length of the now stationary spacecraft = 89.65m
Explanation:
In contraction equation, Length contraction L is the shortening of the measured length of an object moving relative to the observer’s frame.
Thus, it has a formula;
L = L_o(√(1 - (v²/c²))
Where in this question;
L = 71m and v = 0.610 c
Thus;
71 = L_o (√(1 - ((0.61c)²/c²))
c² will cancel out to give;
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = 0.792L_o
L_o = 71/0.792
L_o = 89.65m
I think it would be B because it is matter, since it has atoms, and it contains subatomic particles, which are smaller than atoms
The Newton’s law Nikolas would use to come up with this idea is the <span>Third law that states:
</span><span>When one body exerts a force on a second body, the second body simultaneously exerts a force equal in magnitude and opposite in direction on the first body.
</span>
So, in this case, let's name the first Body
A which is the skateboard and the second body
B which is <span>the compressed carbon dioxide in a fire extinguisher. Then, as shown in the figure below, according to the Third law:
</span>

<span>
</span>