Answer: a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Explanation:
a) given 980 ps
Expected answer is 980 * 10^-12
Therefore, 980ps = 9.8*10^-10s
b) given 980 fs
Expected answer is 980 * 10^-15
Therefore, 980fs = 9.8*10^-13s
c) given 17 ns
Expected answer is 17 * 10^-9
Therefore, 17ns = 1.7*10^-8s
d) given 577 μs
Expected answer is 577 * 10^-6
Therefore, 577μs = 5.57*10^-4s
a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Answer:The higher up an object is the greater its gravitational potential energy. The larger the distance something falls through the greater the amount of GPE the object loses as it falls. As most of this GPE gets changed into kinetic energy, the higher up the object starts from the faster it will be falling when it hits the ground. So a change in gravitational potential energy depends on the height an object moves through.
Explanation: Lifting an apple up 1 metre is easier work than lifting an apple tree the same height. This is because a tree has more mass, so it needs to be given more gravitational potential energy to reach the same height.
Answer:
0.456033049
Explanation:
where N=mg hence
where m is mass of object, g is acceleration due to gravity whose value is taken as
,
is the coefficient of static friction and F is the applied force.
Making
the subject we obtain
and substituting m for 38 Kg, g for
and 170 N for F we obtain

Therefore, the coefficient of static friction is 0.456033049
Answer:
2 x 10⁻³ volts
Explanation:
B = magnetic of magnetic field parallel to the axis of loop = 1 T
= rate of change of area of the loop = 20 cm²/s = 20 x 10⁻⁴ m²
θ = Angle of the magnetic field with the area vector = 0
E = emf induced in the loop
Induced emf is given as
E = B
E = (1) (20 x 10⁻⁴ )
E = 2 x 10⁻³ volts
E = 2 mV
Answer: a. F doubled
b. F reduced by one-quarter i.e
1/4*(F)
c. 1/9*(F)
d. F increased by a factor of 4 i.e 4*F
e. F reduces 3/4*(F)
Explanation: Coulombs law states the force F of attraction/repulsion experience by two charges qA and qB is directly proportional to thier product and inversely proportional to the square of distance d between them. That is
F = k*(qA*qB)/d²
a. If qA is doubled therefore the force is doubled since they are directly proportional.
b. If qA and qB are half, that means thier new product would be qA/2)*qB/2 =qA*qB/4
Which means the product of charge is divided by 4 so the force would be divided by 4 too since they are directly proportional.
c. If d is tripped that is multiplied by 3. From the formula new d would be (3*d)²=9d² but force is inversely proportional to d² so instead of multiplying by 9 the force will be divided by 9
d. If d is cut into half that is divided by 2. The new d would be (d/2)²=d²/4. So d² is divided by 4 so the force would be multiplied by 4
e. If qA is tripled that is multiplied by 3. F would be multiplied by 3 also, if at the same time d is doubled (2*d)²= 4*d² . Force would be divided by 4 at same time. So we have,
3/4*F