We assume that this gas is an ideal gas. We use the ideal gas equation to calculate the amount of the gas in moles. It is expressed as:
PV = nRT
(672) (1/760) (36.52) = n (0.08206) ( 68 +273.15)
n = 1.15 mol of gas
Hope this answers the question. Have a nice day.
You can view more details on each measurement unit: molecular weight of Lithium Carbonate or grams The molecular formula for Lithium Carbonate is Li2CO3. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 mole is equal to 1 moles Lithium Carbonate, or 73.8909 grams.
Answer:

Explanation:
The expression for Clausius-Clapeyron Equation is shown below as:
Where,
P is the vapor pressure
ΔHvap is the Enthalpy of Vaporization
R is the gas constant (8.314×10⁻³ kJ /mol K)
c is the constant.
For two situations and phases, the equation becomes:

Given:
= 13.95 torr
= 144.78 torr
= 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
= 298.15 K
= 75°C = 348.15 K
So,





Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C
Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈