Answer:
2.5 ms
Explanation:
v = Speed of sound in air = 343 m/s
f = Frequency = 200 Hz
Wavelength is given by

In the case of destructive interference, path difference is given by

Delay is givenn by

The minimum headphone delay, that will cancel this noise is 2.5 ms
The magnetic field strength in a coil is directly proportional to the number of turns, or loops, in the coil.
Therefore, when there are four loops instead of one, the magnetic field strength has increased four times, making it harder to push the magnet in.
Answer:
An Element
Explanation:
Such substance cannot be an element because an element cannot be chemically disintegrated (i.e it cannot be disintegrated via chemical reaction).
Answer:
α = (ω²)/8π
Explanation:
The angular acceleration(α) of the carousel can be determined by using rotational
kinematics:
ω² =ωo² + 2αθ
Let's make α the subject of this equation ;
ω² - ωo² = 2αθ
α = (ω² −ωo²)/2θ
Now, from the question, since initially at rest, thus, ωo = 0
Also,since 2 revolutions, thus, θ = 2 x 2π = 4π since one revolution is 2π
Plugging in the relevant values to get ;
α = (ω²)/2(4π)
α = (ω²)/8π
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>