Answer:
Explanation:
i = Imax sin2πft
given i = 180 , Imax = 200 , f = 50 , t = ?
Put the give values in the equation above
180 = 200 sin 2πft
sin 2πft = .9
sin2π x 50t = .9
sin 360 x 50 t = sin ( 360n + 64 )
360 x 50 t = 360n + 64
360 x 50 t = 64 , ( putting n = 0 for least value of t )
18000 t = 64
t = 3.55 ms .
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds
Answer:
this measurement if feet is: 2.624672 ft
Explanation:
Notice that 80 cm can be expressed as 0.8 meters, and In order to convert from meters to feet, one needs to multiply the meter measurement times 3.28084. Therefore:
0.80 m can be written in feet as: 0.80 * 3.28084 feet = 2.624672 feet
Answer:
option C
Explanation:
given,
energy dissipated by the system to the surrounding = 12 J
Work done on the system = 28 J
change in internal energy of the system
Δ U = Q - W
system losses energy = - 12 J
work done = -28 J
Δ U = Q - W
Δ U = -12 -(-28)
Δ U = 16 J
hence, the correct answer is option C
Answer:
b ≈ 64 Kg/s
Explanation:
Given
Fd = −bv
m = 2.5 kg
y = 6.0 cm = 0.06 m
g = 9.81 m/s²
The object in the pan comes to rest in the minimum time without overshoot. this means that damping is critical (b² = 4*k*m).
m is given and we find k from the equilibrium extension of 6.0 cm (0.06 m):
∑Fy = 0 (↑)
k*y - W = 0 ⇒ k*y - m*g = 0 ⇒ k = m*g / y
⇒ k = (2.5 kg)*(9.81 m/s²) / (0.06 m)
⇒ k = 408.75 N/m
Hence, if
b² = 4*k*m ⇒ b = √(4*k*m) = 2*√(k*m)
⇒ b = 2*√(k*m) = 2*√(408.75 N/m*2.5 kg)
⇒ b = 63.9335 Kg/s ≈ 64 Kg/s