(i) speed = distance / time
so time = distance / speed
here we have
time t = 1080/x hours
(ii) return flight time = 1080 / (x + 30) hours
(a) 1080/x - 1080/(x + 30) = 1/2
Multiplying through by the LCD 2x(x + 30) we get:-
1080*2(x + 30) - 2x*1080 = x(x+30)
2160x + 64800 - 2160x = x^2 + 30x
x^2 + 30x - 64800 = 0
(b) factoring; -64800 = 270 * -240 ans 270-240 = 30 so we have
(x + 270)(x - 240) = 0 so x = 240 ( we ignore the negative -270)
So the speed for outward journey is 240 km/hr
(c) time ffor outward flight = 1080 / 240 = 4 1/2 hours
(d) average speed for whole flight = distance / time
Time for outward journey = 4.5 hours and time for return journey = d / v
= 1080 / (240+30) = 4 hours
Therefore the average speed for whole journey = 2160 / 8.5 = 254.1 km/hr
Answer:
The value of the 3 is 30,000,000.
Step-by-step explanation:
From the digit at the right, you go multiplying each element by 10 powered to a counter that starts at zero and increases at every digit. So:
Our counter is i
i = 0;
v(7) is the value of the 7

i = 1;
v(5) is the value of the 5

i = 2;
v(1) is the value of the 1

i = 3;
v(5) is the value of the 5

i = 4;
v(9) is the value of the 9

i = 5;
v(6) is the value of the 6

i = 6;
v(8) is the value of the 8

i = 7;
v(3) is the value of the 3

The value of the 3 is 30,000,000.
You can simply expand each product and see whether it gives you a difference of squares.
•

That's actually

<span>✖
which is not a difference of squares.
</span>————<span>—
</span>•

✖
which is not a difference of squares.
—————
•

<span>✔
That is a difference of two squares.
</span>————<span>—
</span>•

<span>✖
</span>which is not a difference of squares.
—————
Only the
third option will result in a difference of squares.
Answer:
(− 7x + 4) · (− 7x − 4).
I hope this helps. =)
Hello there! Your answer is approximately 14 students.
To solve this question, you want to start by finding 40% of 24. To do this, convert 40% into a decimal (divide by 100) and multiply by 24.
24 x 0.40 = 9.6.
But - you can't have 9.6 of a student. So, we round up to 10.
Note that the question asks how many students <em>still need to complete</em> their assignment, meaning we are looking for the ones that haven't finished. We found the amount for students that <em>have</em> finished, so subtract that from the total to see approximately how many still have to finish.
24 - 10 = 14
So, this means approximately 14 students still need to complete their assignment.
I hope I could help you, have a great rest of your day! :D
The mass of the toddler is 12.5 kg.
Step-by-step explanation:
The equation for gravitational potential energy is Ep=mgh where;
Ep=gravitational potential energy
m=mass of an object
g=gravitational field strength
h=height in meters
Given that ; h= 1.5m, Ep=187.5J , g=10 N/kg then finding m;
Ep=mgh
187.5=m*10*1.5
187.5=15m
187.5/15 =15m/15
12.5 kg=m
Learn More
Keyword : Mass, gravitational potential energy
#LearnwithBrainly