When multiplying numbers, the term with the least significant digits gives how many significant digits will be in the answer. 2.995 has the least with 4 "sig figs", so the answer will have 4 significant digits as well:
2.995/0.16685 = <span>17.9502547198
</span> ↑↑ ↑<span>↑
4 sig figs
So the answer is 17.95.</span>
Your answer would be a change in odor! Hope this helps! ;D
3.84 - 1.43 = 2.41
2.41g of table sugar
% mass = ( (mass of element) / (total mass) ) * 100
% mass = (2.41 / 3.84) * 100
% mass = (0.6276) * 100
% mass = 62.76
62.76%
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.
Answer:

Explanation:
First of all we need to find the amount of atoms per volume (m³). We can do this using the density and the molar mass.

Now, the fraction of vacancies is equal to the N(v)/N ratio.
- N(v) is the number of vacancies

- N is the number of atoms per volume calculated above.
Therefore:
The fraction of vacancies at 600 °C will be:

I hope it helps you!