Answer: Rs. 1,52,550
Step-by-step explanation:
CP of motorcycle = 125000
Selling Price fixed = 125000 + 20% = 150000
10% discount = 150000*10% = 15000
SP after 10% discount
= 150000-15000= 135000
VAT at 13% = 135000 * .13 = 17550
Mr Gurung paid total
135000 + 17550 = 152550
Answer:
20
Step-by-step explanation:
Answer:
A = 250(1 + 0.016)^0.75.
Step-by-step explanation:
9 months = 0.75 years
So A = 250(1 + 0.016)^0.75.
The first thing we must do for this case is to find the equation of the line.

We have then:

We choose an ordered pair:

Substituting values:
From here we conclude:
Intersection with y:
We evaluate x = 0 in the function:
Slope of the line:
Point (-2, -5):
We evaluate the value of x = -2 and the value of y = -5

The equation is satisfied.
Point (8, 0):
It is part of the table, therefore belongs to the line.
Answer:
The slope is 1/2
The y-intercept is -4.
The points (-2, -5) and (8, 0) are also on the line.