Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

Answer:
The answer is "4-5-6 because the bank is growing too quickly in the beginning of its turn".
Explanation:
The S-turns is also known as the reference technique, in which the ground track of the aircraft on both sides of a defined ground-based straight-line distance represents 2 different but equivalent circles.
Throughout the S-turns, on either side of the road, a progressively smaller half-circle is formed, and this turn does not stop until the road or reference line is crossed during the early part of the turn, the twists increase too quickly.
Centripetal force <span>a force that acts on a body moving in a circular path and is directed toward the center around which the body is moving. It is calculated by the expression:
F = mv^2/r
where m is the mass, v is the velocity and r is the radius.
F = 7.26(31.95)^2 / (1.215) = 6100 N</span>
Answer:

Explanation:
The computation of the weight of the paper in newtons is shown below:
On the paper, the induced charge is of the same magnitude as on the initial charges and in sign opposite.
Therefore the paper charge is

Now the distance from the charge is

Now, to raise the paper, the weight of the paper acting downwards needs to be managed by the electrostatic force of attraction between both the paper and the charge, i.e.




Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m