Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts
Answer:
Explanation:
Impulse = change in momentum
mv - mu , v and u are final and initial velocity during impact at surface
For downward motion of baseball
v² = u² + 2gh₁
= 2 x 9.8 x 2.25
v = 6.64 m / s
It becomes initial velocity during impact .
For body going upwards
v² = u² - 2gh₂
u² = 2 x 9.8 x 1.38
u = 5.2 m / s
This becomes final velocity after impact
change in momentum
m ( final velocity - initial velocity )
.49 ( 5.2 - 6.64 )
= .7056 N.s.
Impulse by floor in upward direction
= .7056 N.s
Answer:

Explanation:
According to the statement of the problems, the following identity exists:


After some algebraic handling, the ratio is obtained:


Answer:

Explanation:
As we know that the magnetic field near the center of solenoid is given as

now we know that initially the length of the solenoid is L = 18 cm and N number of turns are wounded on it
So the magnetic field at the center of the solenoid is 2 mT
now we pulled the coils apart and the length of solenoid is increased as L = 21 cm
so we have

now plug in all values in it


<h2>The K.E of the charge is 1.02 x 10⁻¹⁷ J</h2>
Explanation:
When the charge of 2e is placed in between the plates .
The force applied on this charge by plates is = q E
here q is the magnitude of charge = 2 e = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ C
and E is the magnitude of electric field intensity
The work done = Force x displacement
Thus W = q E x S
here S is displacement
Therefore W = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ x 4 x 8
= 1.02 x 10⁻¹⁷ J
This work will be converted into the kinetic energy of charge .
Thus K.E = 1.02 x 10⁻¹⁷ J