Assuming that the change of volumen was done at constant pressure and the quantity of gas did not change, you use Charles' Law of gases, which is valid for ideal gases:
V / T = constant => V1 / T1 = V2 / T2 => V1 = [V2 / T2] * T1.
Now plug in the numbers ,where T1 and T2 have to be in absolute scale.
T1 = 38.1 + 273.15 K = 311.25K
T2 = 15.0 + 273.15 K = 288.15K
V1 = 4.5L * 311.25K / 288.15 K = 4.86L.
Answer: 4.86
Answer:
C3H6O2
Explanation:
To find the empirical formula of the compound, we divide the amount in moles of each of the elements by the amount in mole of the element with the smallest number of mole. In this question, the element with the smallest number of moles is oxygen with 1.36 mole. Hence, we divide the number of moles of each element by this.
H = 4.10/1.36 = 3
O = 1.36/1.36 = 1
C = 2.05/1.36 = 1.5
We then multiply through by 2 to yield the compound with the empirical formula C3H6O2
Answer:

Explanation:
Assume you are using 1 L of water.
Then you are washing 4 L of salty oil.
1. Calculate the mass of the salty oil
Assume the oil has a density of 0.86 g/mL.

2. Calculate the mass of salt in the salty oil

3. Calculate the mass of salt in the spent water

4. Mass of salt remaining in washed oil
Mass = 172 g - 150 g = 22 g
5. Concentration of salt in washed oil

<u>Answer:</u> The amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
<u>Explanation:</u>
We are given:
Moles of phosphoric acid = 1.36 moles
For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphoric acid reacts with 3 moles of calcium hydroxide
So, 1.36 moles of phosphoric acid will react with =
of calcium hydroxide
Hence, the amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles