Answer:
acceleration = -15.3g
Explanation:
given data
speed = 6.00 m/s.
thickness = 12
moves the entire = 12.0 cm
solution
we will use here equation that is
v² - u² = 2 × a × s ........................1
here v = 0 is the final velocity and u = 6.0 m/s is initial velocity and s= 0.12 m is the distance covered and a is the acceleration
so we put here value and get acceleration
a = 
a = 
a = -150 m/s² ( negative sign means it is a deceleration )
and
acceleration in units of g
a = 
a = -15.3 g
Protons, neutrons and electrons. Both protons and neutrons have a mass of 1 amu and are found in the nucleus. However, protons have a charge of +1, and neutrons are uncharged. Electrons have a mass of approximately 0 amu, orbit the the nucleus, and have a charge of -1.
Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
Answer with Explanation:
We are given that
Radius of solid core wire=r=2.28 mm=

Radius of each strand of thin wire=r'=0.456 mm=
Current density of each wire=
a.Area =
Where 
Using the formula
Cross section area of copper wire has solid core =
Current density =
Using the formula


Total number of strands=19
Area of strand wire=




b.Resistivity of copper wire=
Length of each wire =6.25 m
Resistance, R=
Using the formula
Resistance of solid core wire=
Resistance of strand wire=
Answer:
-5.1 kg m/s
Explanation:
Impulse is the change in momentum.
Change in momentum= final momentum - initial momentum=m
+m
Plugging in the values= -0.15*24 - (0.15*10) (The motion towards the pitcher is negative as the initial motion is considered to be positive)
Impulse=-5.1 kg m/s (-ve means that it is the impulse towards the pitcher)