Answer:
State sales and income tax
Step-by-step explanation:
He pays income tax based on the $1700 he got when running his own business of selling T-shirt’s he screen prints in his garage and he also needs to pay for the State sales tax on each T-shirt sold to the state that his business is located in.
Hope it will find you well
Answer:
B
Step-by-step explanation:
B is the right one because the question says that every 4 executives can go into 1 office
Event: Probability: A. Too much enamel 0.18 B. Too little enamel 0.24 C. Uneven application 0.33 D. No defects noted 0.47
let P(AC) = x, P(BC) = y, then P(A) + P(B) + P(C) - (x+y) = 1-0.47 = 0.53 x+y = 0.22
3. The probability of paint defects that results to <span>an improper amount of paint and uneven application? </span>
P(A U B U C) = 0.53
4. <span>the probability of a paint defect that results to</span>
<span>the proper amount of paint, but uneven application?</span>
P(C) - P(AC) - P(BC) = 0.47 - 0.22 = 0.25
A and B are disjoint so P(ABC) = 0, but you can have P(AC) and P(BC). you can't compute these separately here, but you can compute P(AC) + P(BC). By the way, P(AC) eg is just an abbreviated version of P(A∩C).
Answer: They will travel about 131.18 yards.
Step-by-step explanation:
Given : A football field is 120 yards long by 53 yards wide.
We know that a football field is rectangular in shape.
Each interior angle in a rectangle is a right angle.
Then, by Pythagoras theorem, we have
(Diagonal)² = (Length)² + (Width)²
If a player runs diagonally from one corner to the opposite corner, then the length of the diagonal is given by :-

Hence, they will travel about 131.18 yards.
We have to write an equation that uses this info so we can find the cost to ship that package. However, the package weight is given to us in grams and we need it in ounces. So first thing we are going to do is convert that 224 g to ounces. Use the fact that 1 g = .035274 ounces to convert.
. Do the multiplication and cancel out the label of grams and we have 7.901376 ounces. Ok. We know that it costs .57 to mail the package for the first ounce. We have almost 8 ounces. So no matter what, we are paying .57. For each additional ounce we are paying .32. The number of .32's we have to spend depends upon how much the package goes over the first ounce. For the first ounce we pay .57, then for the remaining 6.901376 ounces we pay .32 per ounce. Our equation looks like this: C(x) = .32(6.901376) + .57 and we need to solve for the cost, C(x). Doing the multiplication we find that it would cost $2.78 to ship that package.