Answer:
"statement 2" for the first pair and "statement 1" for the second pair
Explanation:
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?
Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L
Answer and Explanation:
1. Arrhenius Theory which describes the concept protonic. The substance that gives H+ ions when diluted in water is called as an acid (e.g. HCl) and the substance that dissociates OH-ions whenever it is diluted in water is called as the base (e.g. NaOH)
on the other hand
Bronsted Lowery Theory describes the concept of a proton donor-acceptor. The proton-donating species is an acid and the proton-accepting species is known as a base.
2. The Chemical name and nature of acid is shown below:-
Nature Chemical Name
a. HCl Acidic Hydrochloric Acid
b. KOH Basic Potassium hydroxide
c. HNO Acidic Nitric Acid
d. Mg(OH)2 Basic Magnesium hydroxide
Answer is: A. 1.81 mol.
Balanced chemical reaction: FeCl₂ + 2KOH → Fe(OH)₂ + 2KCl.
n(FeCl₂) = 4.15 mol; amount of iron(II) chloride.
n(KOH) = 3.62 mol; amount of potassium hydroxide, limiting reactant.
From chemical reaction: n(KOH) : n(Fe(OH)₂) = 2 : 1.
n(Fe(OH)₂) = n(KOH) ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 3.62 mol ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 1.81 mol; amount of iron(II) hydroxide.