Answer:
A student titrates 20.0mL of 1.0M NaOH with 2.0M formic acid, HCO2H (Ka=1.8x10-4). Formic ... How much formic acid is necessary to reach the equivalence point? a. ... At the equivalence point, is the solution acidic, basic or neutral? ... By adding a small amount of water to the beaker but not dissolving all of the solid. 11.
Explanation:
Hmm. I'm not 100% sure but. I'm pretty sure it's A because the heated water is below and there's a hotter temp. Also because it's copper, heat will move more quickly. I'm not 100% sure, are there notes you can check?
Answer:
Correct, because B it is reported to the nearest miligram
Explanation:
4.6 rounded up is 5
Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
Answer:
14.5L
Explanation:
The following data were obtained from the question:
V1 = 14.1L
T1 = 13.9°C = 13.9 + 273 = 286.9K
T2 = 22°C = 22 + 273 = 295K
V2 =?
Using charles' law: V1/T1 = V2 /T2, we can obtain the new volume as follows:
14.1/286.9 = V2 /295
Cross multiply to express in linear form
286.9 x V2 = 14.1 x 295
Divide both side by 286.9
V2 = (14.1 x 295) / 286.9
V2 = 14.5L
Therefore, the new volume = 14.5L