Answer:
Drug calculation
If we have 45g of clobetasol = 0.05%w/w
Then what mass in g of clobetasol is in 0.03%w/w = 45 x 0.03/0.05 =27g
It means that 27g of clobetasol must be added to change the drug strength to 0.03% w/w
The correct answer is B. H2SO4 + B(OH)3 B2(SO4)3 + H2O
Hope this helps!
2 C2H2 + 5 02 > 4 CO2 + 2 H2O
Products - Reactants ( all units are kJ/mo1):
(4 x -393.5) + (2 x -241.82) - (2 x 226.77) - (5 x 0) = -2511.2 kJ/mo1
-2511.2 kJ/mo1 is for 2 moles of C2H2.The question asked for 1 mole of C2H2, so: -2511.2 / 2 = -1255.6 kJ/mo1
answer: -1255.6 kJ/mo1
I think that this sentence is false
Answer:
The vinegar is not enough to neutralize the pool.
Explanation:
The [OH⁻] in the pool is 1.0x10⁻¹mol / L. To know how many moles of OH⁻ are in the solution, you must calculate volume of the pool thus:
V(pool) = πr²h
<em>Where r, radius is d/2 = 12m/2 = 6m and h is deep of the pool = 10m
</em>
V(pool) = π(6m)²*10
V(pool) = 1131m³
As 1m³ = 1000L:
1131m³ × (1000L / 1m³) = 1131000L in the pool.
And moles of OH⁻ are:
1.0x10⁻¹mol / L ₓ 1131000L = 131100 moles of OH⁻ are in the pool
The neutralization of OH⁻ with H⁺ is:
OH⁻ + H⁺ → H₂O
<em>That means to neutralize the pool you must add 131100 moles of H⁺.
</em>
The H⁺ concentration in a vinegar pH = 2 is:
pH = -log [H⁺]
2 = -log [H⁺]
1x10⁻²M = [H⁺]
4L are just 4x10⁻² moles of [H⁺]. As you need 131100 moles of H⁺:
<h3>The vinegar is not enough to neutralize the pool.</h3>