Barfoed's test is a concoction test utilized for identifying the nearness of monosaccharides. It depends on the diminishment of copper(II) acetic acid derivation to copper(I) oxide (Cu2O), which frames a block red hasten.
Barfoed's reagent comprises of a 0.33 molar arrangement of unbiased copper acetic acid derivation in 1% acidic corrosive arrangement. The reagent does not keep well and it is, thusly, fitting to make it up when it is really required. May store uncertainly as per a few MSDS's.
Answer:
22.8 L
Step-by-step explanation:
We can use <em>Gay-Lussac's Law of Combining Volumes</em> to solve this problem:
Gases <em>at the same temperature and pressure</em> react in simple whole-number ratios.
1. Write the chemical equation.
Ratio: 2 L 1 L
Ca(s) + 2HCl(g) ⟶ CaCl₂(s) + H₂(g)
V/L: 11.4
2. Calculate the volume of HCl.
According to the law, 2 L of HCl form 1 L of H₂.
Then, the conversion factor is (2 L HCl/1 L H₂).
Volume of HCl = 11.4 L H₂ × (2 L HCl/1 L H₂)
= 22.8 L HCl
Answer:
the solid materials will disappear after mixing with a liquid material
plsss mark me as brainliest answer plsssssssss
Answer:
The answer is
<h2>57.0 mL</h2>
Explanation:
The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula

From the question
mass of ice = 52.3 g
density = 0.917 g/cm³
The volume is

We have the final answer as
<h3>57.0 mL</h3>
Hope this helps you
Answer:
The answer to your question is: C₁₈ H₂₇ N O₃
Explanation:
Data
Carbon = 70.79 g
Hydrogen = 8.91 g
Nitrogen = 4.58 g
Oxygen = 15.72 g
Process
AT C = 12 g
AT H = 1 g
AT N = 14 g
AT O = 16 g
Carbon
12 g ------------------------ 1 mol
70.79 g ------------------------- x
x = (70.79 x 1) / 12
x = 5.9 mol of C
Hydrogen
1 g ----------------------- 1 mol
8.91 g --------------------- x
x = (8.91 x 1) / 1
x = 8.91 mol of H
Nitrogen
14 g ---------------------- 1 mol
4.58 g ------------------- x
x = (4.58 x 1) / 14
x = 0.33 mol
Oxygen
16 g ------------------------ 1 mol
15.72 g -------------------- x
x = (15.72 x 1)/16
x = 0.98
Divide by the lowest number of moles
Carbon 5.9 / 0.33 = 17.9 ≈ 18
Hydrogen 8.91 / 0.33 = 27
Nitrogen 0.33 / 0.33 = 1
Oxygen 0.98 / 0.33 = 2.9 ≈ 3
C₁₈ H₂₇ N O₃