First, we need to determine the half reaction of magnesium. It would be expressed as:
Mg2+ + 2e- = Mg
Given the mass of magnesium metal that is produced, we calculate the total charge of the electrolysis by the relations we can get from the half reaction. We do as follows:
4.50 kg Mg ( 1000 g / 1 kg ) ( 1 mol / 24.305 g ) ( 2 mol e- / 1 mol Mg ) ( 96500 C / 1 mol e- ) = 35733388.2 C
We are given the applied EMF in units of V. This value is equal to J/C. So, 5 V is equal to 5 J/C.
35733388.2 C (5 J/C) = 178666941 J
178666941 J ( 1 kW-h / 3.6x10^6 J ) = 49.63 kW-h
Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Explanation:
The atoms are chemically bonded together, and they retain their individual physical and chemical properties.
The answer is 3.39 mol.
<span>Avogadro's number is the number of molecules in 1 mol of substance.
</span><span>6.02 × 10²³ molecules per 1 mol.
</span>2.04 × 10²⁴<span> molecules per x.
</span>6.02 × 10²³ molecules : 1 mol = 2.04 × 10²⁴ molecules : x
x = 2.04 × 10²⁴ molecules * 1 mol : 6.02 × 10²³ molecules
x = 2.04/ 6.02 × 10²⁴⁻²³ mol
x = 0.339 × 10 mol
<span>x = 3.39 mol
</span>