The molarity of a solution equals to the mole number of the solute/the volume of the solution. For NH4Br, we know that the mole mass is 98. So the molarity is (14/98) mol /0.15 L=0.95 mol/L.
Answer:
electron
Explanation:
The electron is subatomic particle that revolve around outside the nucleus and has negligible mass. It has a negative charge.
Symbol = e⁻
Mass = 9.10938356×10⁻³¹ Kg
Mass in amu = 1/1838 = 5.4 × 10⁻⁴amu
It was discovered by j. j. Thomson in 1897 during the study of cathode ray properties.
While neutron and proton are present inside the nucleus. Proton has positive charge while neutron is electrically neutral. Proton is discovered by Rutherford while neutron is discovered by James Chadwick in 1932.
Symbol of proton= P⁺
Symbol of neutron= n⁰
Mass of proton=1.672623×10⁻²⁷ Kg
Mass of neutron=1.674929×10⁻²⁷Kg
An atom consist of electron, protons and neutrons. Protons and neutrons are present with in nucleus while the electrons are present out side the nucleus.
All these three subatomic particles construct an atom
The composite material is composed of carbon fiber and epoxy resins. Now, density is an intensive unit. So, to approach this problem, let's assume there is 1 gram of composite material. Thus, mass carbon + mass epoxy = 1 g.
Volume of composite material = 1 g / 1.615 g/cm³ = 0.619 cm³
Volume of carbon fibers = x g / 1.74 g/cm³
Volume of epoxy resin = (1 - x) g / 1.21 g/cm³
a.) V of composite = V of carbon fibers + V of epoxy resin
0.619 = x/1.74 + (1-x)/1.21
Solve for x,
x = 0.824 g carbon fibers
1-x = 0.176 g epoxy resins
Vol % of carbon fibers = [(0.824/1.74) ÷ 0.619]*100 =<em> 76.5%</em>
b.) Weight % of epoxy = 0.176 g epoxy/1 g composite * 100 = <em>17.6%</em>
Weight % of carbon fibers = 0.824 g carbon/1 g composite * 100 = <em>82.4%</em>
Answer: Reaction 1 is non spontaneous.
Explanation:
According to Gibb's equation:

= Gibbs free energy
= enthalpy change
= entropy change
T = temperature in Kelvin
When
= +ve, reaction is non spontaneous
= -ve, reaction is spontaneous
= 0, reaction is in equilibrium
For the given reaction 1:

As for the reaction 1 , the value of Gibbs free energy is positive and thus the reaction 1 is non spontaneous.