So momentum is just velocity times mass, this means Momentum = Velocity x Mass.
We can rearrange this to be Velocity = Momentum/Mass.
Since we know momentum and mass we can now solve.
Velocity = 264/(45+2.5)
= 5.56 m/s
Answer:
37.5 N Hard
Explanation:
Hook's law: The force applied to an elastic material is directly proportional to the extension provided the elastic limit of the material is not exceeded.
Using the expression for hook's law,
F = ke.............. Equation 1
F = Force of the athlete, k = force constant of the spring, e = extension/compression of the spring.
Given: k = 750 N/m, e = 5.0 cm = 0.05 m
Substitute into equation 1
F = 750(0.05)
F = 37.5 N
Hence the athlete is pushing 37.5 N hard
Answer:
The right answer is "1010 V/m".
Explanation:
The given values are:
Intensity,



Now,
The electric field's maximum value will be:
= 
On substituting the values in the above formula, we get
= 
= 
= 
Answer:
C
Explanation:
Formula E=F/C also E=V/d
In this case use the second formula; E=V/d
Data given; E=4N/C d=8m
So v=E X d
V=4x8=32V
k.e=eV= 2X32=64eV
Answer:
Canyon is 50.176 meter deep.
Explanation:
The students is standing on the rim of the canyon and drops down a rock from the rim(cliff). We have to find what is the depth of the canyon i.e. how much below is the ground from the cliff.
Given data:
Time = t = 3.2 s
Initial velocity =
= 0 m/s
Gravitational acceleration = g = 9.8 m/s²
Height = h = ?
According to second equation of motion

As initial velocity is zero, So the first term of right hand side of above equation equal to zero

h = (0.5)(9.8)(3.2)²
h = 50.176 m
This means, the rock traveled 50.176 meters to reach the bottom of the Canyon. So, the Canyon is 50.176 meter deep.