let me know when u find out plz because i would like to know as well its one of my chemistry qustions in an assiment. :)
Answer:
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Explanation:
Mass of sulfuric acid solution = 

Percentage mass of sulfuric acid = 95.0%
Mass of sulfuric acid = 

Moles of sulfuric acid = 

According to reaction , 1 mole of sulfuric acid is neutralized by 1 mole of sodium carbonate.
Then 58,647.96 moles of sulfuric acisd will be neutralized by :
of sodium carbonate
Mass of 58,647.96 moles of sodium carbonate :

6,216,683.76 g = 6,216,683.76 × 0.001 kg = 6,216.684 kg
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Answer:
4702.5 J/g*k
Explanation:
Depending on if it is water as a solid liquid or gas. I used water as a liquid when I solved it. J=(75g)(4.18 J/g*k)(15K)
Answer:
190 mmHg
Explanation:
According to Dalton's law, in a mixture of ideal gases, each gas behaves independently of the other. Also, the total pressure is equal to the sum of the individual partial pressures.
The total pressure of the mixture is 470 mmHg , and the partial pressure of nitrogen is 280 mmHg. Then,
P = pO₂ + pN₂
pO₂ = P - pN₂
pO₂ = 470 mmHg - 280 mmHg
pO₂ = 190 mmHg