Answer:
119.9 pound
Explanation:
Given data:
Density of gasoline = 0.749 g/mL
Volume of gasoline = 19.2 gal (19.2× 37854 =72679.9 mL)
Mass = ?
Solution:
Density:
Density is equal to the mass of substance divided by its volume.
Units:
SI unit of density is Kg/m3.
Other units are given below,
g/cm3, g/mL , kg/L
Formula:
D=m/v
D= density
m=mass
V=volume
Now we will put the values in formula:
d = m/v
0.749 g/mL = m/ 72679.9 mL
m = 54437.25 g
gram to gallon:
54437.25/ 454
m = 119.9 pound
Answer:2kg
Explanation:
Mass =?
Acceleration = 3.0 m/s2
Force = 6.0N
Force = Mass x Acceleration
6 = Mass x 3
Mass =6/3 = 2Kg
Hello!
To do this, use the molar mass. This is how much a mole of an atom weighs. A mole is 6.02214076×10²³ atoms.
Molar masses of:
Se: 78.96 g/mol
Cu: 63.546 g/mol
Ba: 137.327 g/mol
Now, the element with the highest molar mass will have the fewest atoms. This is because the element weighs more, so therefore for the same amount of mass, there will be less of the element needed to reach that mass.
Therefore, 10g of Ba would have the fewest number of atoms.
Hope this helps!
Answer:
<h3>
moles of carbon dioxide=13.95mol</h3>
Explanation:
First wrie down the balance chemical reaction:

Combustion reaction: The reacion in which hydrocarbon is burnt in the presence of oxygen gas and it releases heat and this reaction exothermic because heat of cumbustion is negative.
eg. burning of methane
By using unitry method,
From the above balanced reaction it is clearly that,
from 1 mole of propane 3 moles of carbon dioxide is formed
there fore,
from 4.65 mole of propane
moles of carbon dioxide will form
moles of carbon dioxide=13.95mol
<h3>Answer:</h3>
0.8133 mol
<h3>Solution:</h3>
Data Given:
Moles = n = ??
Temperature = T = 25 °C + 273.15 = 298.15 K
Pressure = P = 96.8 kPa = 0.955 atm
Volume = V = 20.0 L
Formula Used:
Let's assume that the Argon gas is acting as an Ideal gas, then according to Ideal Gas Equation,
P V = n R T
where; R = Universal Gas Constant = 0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
Solving Equation for n,
n = P V / R T
Putting Values,
n = (0.955 atm × 20.0 L) ÷ (0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 298.15 K)
n = 0.8133 mol