1)we need a balanced equation: CuSO₄ + Zn ---> ZnSO₄ + Cu
2) we need to convert the grams of CuSO₄ to moles using the molar mass.
molar mass CuSO₄= 63.5 + 32.0 + (4 x 16.0)= 160 g/mol

3) convert moles of CuSO₄ to moles of Cu

4) convert moles of Cu to grams using it's molar mass.
molar mass Cu= 63.5 g/mol

I did it step-by-step as the explanation but you can do all of this in one step.
Answer:
The NMR spectrum that corresponds best to p-bromoaniline is the one that is attached in the image below.
Explanation:
For the p-bromoaniline 3 types of hydrogen are observed. The first signal that appears at 3.7 ppm would be from the hydrogens of the NH2 group, the hydrogens in ortho position with respect to the NH2 group give a double at approximately 6.54 ppm, and finally the characteristic 7.21 ppm signal is observed for the hydrogens in meta position with with respect to the NH2 group.
Answer is: 6.022·10²² molecules of glucose.
c(glucose) = 100 mM.
c(glucose) = 100 · 10⁻³ mol/L.
c(glucose) = 0.1 mol/L; concentration of glucose solution.
V(glucose) = 1 L; volume of glucose solution.
n(glucose) = c(glucose) · V(glucose).
n(glucose) = 0.1 mol/L · 1 L.
n(glucose) = 0.1 mol; amount of substance.
N(glucose) = n(glucose) · Na (Avogadro constant).
N(glucose) = 0.1 mol · 6.022·10²³ 1/mol.
N(glucose) = 6.022·10²².
I believe the answer is Na because it should be sodium which is Na.
Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>