The man ran <u>4252.5 meters.</u>
Why?
To solve the problem, we need to divide the exercise into two movements, the first on while the was running at 4.5 m/s for 15 min, and then, while he was slowing down (going up because of the hill).
First movement: Running at 4.5 m/s for 15 min.
We need convert from minutes to seconds,

Now, calculating the distance covered for the first movement, we have:

So, we know that the man covered 4050m for the first movement, it will be our initial position for the second movement.
Second movement: acceleration -0.05m/s^2 (because he's slowing down) for 90 seconds, at 4.5m/s.

Hence, we have that he ran 4252.5 m.
Have a nice day!
Answer:
44J
Explanation:
Given parameters:
Mass of rock = 0.22kg
Initial velocity = 20m/s
Distance moved = 10m
Unknown:
Initial kinetic energy of the rock = ?
Solution:
To solve this problem, we need to understand that kinetic energy is the energy due to the motion of a body.
It is mathematically expressed as;
Kinetic energy =
m v²
m is the mass
v is the velocity
Kinetic energy =
x 0.22 x 20² = 44J
Answer:
The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.
Explanation:
Given that,
Wavelength 
m = 160000
We need to calculate the length
Using formula of wavelength
Laser tube behave like closed pipe



Distance traveled by pulse of light in one back and fourth trip



We need to calculate the time
Using formula for time



We need to calculate the number of round
Using formula of number of round



Hence, The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.
Answer:

Explanation:
given,
magnetic field strength = 1.40 ✕ 10⁻³ T
frequency of oscillation = 60 Hz
diameter of RBC = 7.5 μm
EMF = ?





maximum emf that can generate around the perimeter of the cell 
Answer:
Explanation:
Let v be the linear velocity , ω be the angular velocity and I be the moment of inertia of the the puck.
Kinetic energy ( linear ) = 1/2 mv²
Rotational kinetic energy = 1/2 I ω²
I = 1/2 m r² ( m and r be the mass and radius of the puck )
Rotational kinetic energy = 1/2 x1/2 m r² ω²
= 1/4 m v² ( v = r ω )
Total energy
= Kinetic energy ( linear ) + Rotational kinetic energy
= 1/2 mv² + 1/4 m v²
= 3/4 mv²
rotational K E / Total K E = 1/4 m v² / 3/4 mv²
= 1 /3
So 1 /3 rd of total energy is rotational K E.